Spawanie stali HARDOX

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Cześć, diś temat dotyczący spawania trudnościeralnych blach Hardox.

Strzelnica to miejsce gdzie jest dozwolone wg. UOBiA . Z czasem zaczyna brakować atrakcji i obmyśla się rozmaite sposoby aktywnych i pasywnych celi. Strzelam z kolegami na strzelnicy w Skomlinie - fotorelacje z naszych spotkań nasz sprzęt itd. https://asgwielun1.dudaone.com/

A ponieważ gotowe cele z hardoxu są strasznie drogie to postanowiłem skonstruować je sam z kawałków pasków i kółek. W tym miejścu pojawił się trudność jak je zespawać. Na początek do kwadratowej blachy przyspawałem łańcuch normalny ocynkowany. Po 30 strzałach spaw puścił. Po czym pszyspawałem elektrodą 308 efekt taki sam. W końcu przyspawałem hak na długości 15 cm i mam nadzieję, że wytrzyma. Ale pojawia się kwestia skonstruowania aktywnego drzewa. I udało się ze szmelcu pozyskać owalne tarcze do których muszę przyspawać boczne prostokąty i pręty. No i zacząłem badać kwestię czym to spawać. A efektem poszukiwań jest poniższy tekst z strony producenta hardoxu.

A to moje pierwsze wypociny:

Wielu klientów blach trudnościeralnych zastanawia się nad spawalnością Hardoxu, powołując się na wcześniejsze doświadczenia z różnymi surowcami trudnościeralnymi, ale Hardox to ponadprzeciętna stal oferująca dużą twardość i jednocześnie znakomitą podatność na spawanie. Jest to możliwe ze względu na to, że Hardox został zaprojektowany z relatywnie małą zawartością pierwiastków stopowych. Hardox można spawać za pomocą wszystkich tradycyjnych metod spawania. W tym celu wolno stosować sprzęt i narzędzia stosowane do spawania stali o małej wytrzymałości. Znakomita spawalność Hardoxu oznacza, że stal tę można łączyć z innymi stalami podatnymi na spawanie. W takim przypadku należy zweryfikować spawalność tego drugiego gatunku stali.
Czynniki wpływające na jakość spawania:

Tak jak w przypadku wszystkich stali, czyste stanowisko spawalnicze pozwala uniknąć problemów. Sprawdzany czy nie ma wilgoci, oleju, rdzy lub farby. Do innych ważnych czynników zalicza się:

• Wybór odpowiednich materiałów spawalniczych (elektroda, drut, itd.)

Ja do spawania mam inwertor MMA więc używam elektroda do spawania Hardox 307 zasadowa.

• Właściwe temperatury podgrzewania i międzyściegowe

• Ilość wprowadzonego ciepła

• Sekwencja spawania i wielkość szczeliny

Poniżej w tabeli informacje dotyczące wyboru właściwego materiału spawalniczego, gazu ochronnego, temperatury podgrzewania oraz metody spawania. Spoiwa, które można używać do spawania materiałów Hardox wymieniono w poniższej tabeli. W skrócie, właściwe spoiwa to te, których granica plastyczności wynosi mniej niż 500 MPa. Zaleca się wybór drutów i elektrod o małej wytrzymałości, aby zmniejszyć ryzyko pękania wodorowego. Więcej szczegółowych informacji na temat wyboru surowców spawalniczych znajduje się w broszurze „Spawanie Hardox”.

W przypadku użycia elektrody otulonej, zawartość wodoru elektrody musi wynosić poniżej 5 ml/100 g. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących grzania i składowania podanych przez producenta elektrody.

Do spawania gatunków i grubości stali Hardox, dla których SSAB zaleca przygotowawcze podgrzewanie, zamiast niego można często stosować elektrody i druty ze stali nierdzewnej austenitycznej AWS 307. Można także zastosować elektrody i druty AWS 309, ale w takim przypadku występuje nieznacznie wyższe ryzyko pękania na gorąco. W procesach takich jak spawanie MAG, spawanie Hardox może odbywać się przy użyciu gazów wykorzystywanych do spawania stali o małej wytrzymałości. W celu zapewnienia stabilnego łuku oraz pełnej penetracji powszechnie stosowanym gazem jest argon zawierający 18-20% CO2.

Temperatury podgrzewania wymagane do spawania stali Hardox, zależnie od grubości i typu. Z doświadczenia to podgrzanie do 100 nie zaszkodzi przy grubościach 6-10 mm:

Podobnie jak w przypadku stali o małej wytrzymałości, podgrzewanie zalecane jest przy grubych materiałach i może być też wymagane dla gatunków Hardox o większej twardości. SSAB opracowało zalecenia dotyczące temperatur podgrzewania, które przedstawiono w poniższej tabeli. Grubość i gatunek Hardox należy wybrać z tabeli i zastosować temperaturę podgrzewania odpowiadającą temu wyborowi. Podczas spawania różnych grubości, a także gatunków Hardox o różnych poziomach twardości, do obu materiałów należy zastosować najwyższą temperaturę podgrzewania podaną w tabeli. Podgrzewanie musi objąć powierzchnię do 75 mm poza punktem spawania. Do pomiaru temperatury można użyć termometrów kontaktowych.