Narzędzia ręczne Knipex cz2

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Dzień dobry, bieżącym artykule opiszę dwa narzędzia Knipex: szczypce do opasek sprężynowych i mini klucz do nakrętek Knipex.

Szczypce Knipex do opasek i obejm samozaciskowych sprężynujących – to narzędzie przeznaczone przeważnie do prac serwisowych przy maszynach. Budowa przesuwnej nastawyawy rozwarcia szczęk bazuje na przetestowanym rozwiązaniu szczypiec Cobra.
Najważniejszą właściwością tego narzędzia są charakterystyczne elementy szczęk zapewniające wygodę i bezpieczeństwo.

 

 

A przeznaczone są do /rozginania sprężynowych opasek drucianych i taśmowych występujących na gumowych przewodach samochodowych.
Obejmy samozaciskowe sprężyste zaprojektowane są w celu zapewnienia stałeko rozkładu sił na całej powierzchni zacisku. Wykorzystanie ich jest zalecane w elementach, gdzie połączenie z wężem znajduje się w miejscu znacznych wahań temperatury, która skutkuje kurczenie lub rozszerzanie się materiałów. Opaska ta bez zarzutu sprawdza się tam, gdzie konieczny jest stały nacisk niezależnie od temperatury w jakim pracuje połączenie efektywnie zapobiegając wszelakim nieszczelnością. Zaciski samonapinające sprężyste to alternatywy dla innych typów opasek. Użuwa się je w takich połączeniach, jak konstrukcja małych silników, pojazdów użytkowych, rolniczych i samochodowych systemów i urządzeń chłodzących.

 

Powracając do wątku, koniecznie trzeba nadmienić o praktycznym zastosowaniu nastawy za pomocą guzika (max. rozstaw szczęk do 80 mm, zakres – ponad 40 mm) który pozwala na dostosowanie do opasek o różnych rozmiarach, również tych w wersji FBS - wąskiej lub Light Duty jak też Heavy Duty, opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o rozmiarze nominalnym do 70mm. Podkreślam, że szczęki po rozwarciu ułożone są równolegle, nawet w rozwarciu 70 mm.
Możliwe jest także ustawienia narzędzia bezpośrednio na chwytanej opasce, co znacznie upraszcza} ustawienie szczypiec.

Tak jak wspomniałem zastosowano obrotowe wymienne końcówki szczęk, po to, by pewnie i silnie uchwycić obejmy w każdej pozycji zapobiegając ześlizgiwaniu się opaski.

Używająć narzędzia używamy niewielkiej siły, a to dzięki dużemu przełożeniu. Cienkie antypoślizgowe PCW na rękojeści sprawia, że stabilnie i wygodnie trzyma się w dłoni.

Szczypce jak i inne z tej grupy produkty Knipexa są wykonane z stali chromowo-wanadowej, kutej matrycowo i hartowanej w oleju.

 

 

Reasumując poniżej najważniejsze cechy szczypce 85 51 250 A:

 

  1. Przeznaczone są do zacisków samonapinających, opasek w wersji standardowej oraz opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o rozmiarze nominalnym do 70mm.
  2. Maksymalny rozstaw szczęk do 80 mm, zakres pracy ok. 40 mm.
  3. Obrotowe, wymienialne końcówki szczęk gwarantują pewny chwyt opasek niezależnie pozycji.
  4. Z powodu szczególnie korzystnemu przełożeniu wymagają użycia niewielkiej siły.
  5. Trwałe złącze suwakowe.
  6. Kształt rękojeści chroni przed przyciśnięciem palców.
  7. Wykonanie: stal chromowo-wanadowa, kuta, hartowana olejowo.

 

I drugi produkt to szczypce nastawne do śrub i nakrętek Knipex w formacie kieszonkowym (86 03 125)

Jedno narzędzie, które zastąpi wieloczęściowy zestaw kluczy metrycznych i calowych w rozmiarze 1/4 cala. Ta kieszonkowa wersja o długości jedynie 125 mm i wadze 105 g nadaje się do precyzyjnych prac montażowych i serwisowych oraz prac modelarskich.

 

 

Duże przełożenie dźwigni sprawia, że szczypce-klucz idealnie sprawdzają się przy zaciskaniu, chwytaniu, ściskaniu czy wyginaniu różnych elementów. Wąskie szczęki zaciskające o grubości zaledwie 3 mm ułatwiają pracę w miejscach o utrudnionym dostępie. Zawsze gładkie, równoległe w każdej pozycji szczęki pozwalają na bezstopniowe zaciskanie przedmiotów o dowolnych rozmiarach w podanym zakresie pracy z bardzo dużą siłą (10-krotne zwiększenie siły ręki). Równolegle wciąż są niezwykle delikatne, albowiem nie występują tutaj luzy mogące naruszyć krawędzie zaciskanego elementu.

Warto zwrócić uwagę również na szeroki zakres regulacji i możliwość ustawienia klucza bezpośrednio na trzymanym przedmiocie za pomocą przycisku. Powłoka niklowa redukuje poślizg szczypiec, a pokrycie z cienkiego PCW dają gwarancję pewnego, wygodnego chwytu. Podręczna wersja szczypiec-klucza Knipex spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających profesjonalistów i majsterkowiczów.

To tyle na dzisiaj. Pozdrawiam