Wiercenie dużych otworów w metlu w terenie

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Witam
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Podstawową zaletą tych maszyn jest mała waga i możliwość wykonywania otworów o większych średnicach.
W warsztatach ślusarskich zazwyczaj dostępna jest wiertarka stacjonarna - ciężka i masywna - wiercenue otworów o dużych średnicach nie nastręcza żadnego problemu. Natomiast podczas instalacjimontażu} w na wyjeździe jeżeli zajdzie potrzeba wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 1 mm. To wiertarka ręczna nie da rady. Wtedy wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu znajduje zastosowane wpracach przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji dźwigów, i innych prac montażowych w stali.
Nie jest to maszyna stosowana sporadycznie, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem skrawającym są - Wiertła trepanacyjne.

Duża gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi zapewnia wykonywanie otworów bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 29mm , 43 mm , i większe).
Jeszcze parę lat temu narzędzia te były drogie, teraz ich cena i dostępność znacznie spadła.
Warto również zwrócić uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z budową wiertła. Skrawanie odbywa się tylko na obrzeżach, natomiast środek pozostaje nienaruszony. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w zestawieniu z wiertłem krętym . Wypływa to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Przykładowo jeżeli wiertarka w na tabliczce ma opisaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to stosując frez trepanacyjny zakres zwiększy się do 28 i więcej. Zależy to oczywiście od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, gdyż rdzeń zostaje nienaruszony i nie traci się energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Podniesie się również szybkość skrawania i co czasami ważne ilość wiórów.
Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest stabilny, można wiercić otwory np. na brzegach, zachodzące na siebie, pachwinowe itd . Kluczową sprawą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.
Dodatkowo otwory wykonane za pomocą freza nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i system chłodzenia.

Frezy mocowane są systemem Weldon ( droższe modele wiertarek w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Na przykład jeżeli producent wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, optymalne średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeżeli taką normę wdrożymy to wiertarka magnesowa będzie nam długo służyć. Zresztą jest to wszechstronna zasada do wszystkich elektronarzędzi.
Rodzaje narzędzi, jeżeli przewidujemy używać stożka MK to warto zajrzeć do danych technicznych lub zapytać.
Jeżeli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to można ją wykorzystać jako gwinciarkę. Zakresy gwintowania powinny być opisane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Pozwala ona na precyzyjne ustawienie osi narzędzia już po uruchomieniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)
Jakość: można wyróżnić trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie (dobry ekonomiczny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to marki z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Wiertarka ze stopą magnetyczną

Podsumowując główną ich zaletą jest:
- Mobilność,
- Możliwość wykonywania głębokich otworów.
- Wiercenie otworów o znacznej średnicy.
- Niska cena frezów trepanacyjnych.

Wada:
- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.