Czy warto kupić narzędzie wielofunkcyjne?

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 


Cześć aktualny post będzie dotyczył zastosowania i typów osprzętu do urządzeń wielofunkcyjnych.

Na rynku pojawia się coraz to więcej typów narzędzi wielofunkcyjnych. Zdecydowałem i ja opowiedzieć do czego mogą się przydać i czy powinno się mieć takie coś w swoim warsztacie.
Sama nazwa narzędzie wielofunkcyjne jest nieco mylące, bo nie możemy za jego pomocą wiercić, wkręcać wkrętów, frezować itd. Bardziej adekwatne określenie to elektronarzędzie podcinające, lub może podcinak. W tym zakresie (jako podcinak)jest wielofunkcyjny jakimkolwiekzależy to od osprzętu, ale o tym później.

 

 

Znaczną sprawą jest jego wydajności, która jest licha albo bardzo licha i nie ma tu znaczenia jaka marka i ile kosztuje. Wynika to z ruchu oscylacyjnego narzędzia ( nie obrotowego !!). Oscylacja o sporej częstotliwości waha się w przedziale do 15-20 tysięcy na minutę przy wielkości oscylacji rzędu kilku milimetrów. Jest to mało w przypadku cięcia, wióry czy urobek nie jest wyrzucany siłą odśrodkową, jak to ma miejsce np. w pilarkach czy szlifierkach kątowych. Skutkuje to zalepianiem obszaru cięcia i zwalnia pracę. Dalej strefa cięcia pokrywa się prawie w 100% z obszarem roboczym narzędzia tnącego, wpływa to na duże nagrzewanie i zużycie. Kolejna sprawa to kształt ostrzy, które muszą wykonywać pracę w dwóch kierunkach ( posuwisto zwrotnych - i oba są robocze, nie ma ruchu jałowego) i nie mogą być agresywne, innymi słowy kąt przyłożenia jest zawsze mniejszy od zera. Wywołuje to spadek wydajności, wydłużeniem czasu cięcia, szybkim zużywaniem się ostrzy ( nie dotyczy ostrzy z węglika spiekanego do ceramiki).

 

       To tyle o wadach, czemu więc urządzenia wielofunkcyjne cieszą się tak dużym wzięciem?
Powód jest banalny, wypełniają lukę w pracach remontowo naprawczych, są w stanie zrobić pracę, którą nie mogły zrobić inne elektronarzędzia. Dalej, są to bardzo czyste, podczas pracy narzędzia, dlatego doskonale spisują się w pracach remontowych, w pomieszczeniach mieszkalnych. Bo bodajże każdy właściciel, czy właścicielka nie są szczęśliwi jak po wykonanym remoncie muszą wszystko odkurzać i sprzątać. Wynika to z tego, że wykonując ruch obrotowy elektronarzędzia typu szlifierki, wyrzucają urobek z wielką prędkością w powietrze, czasami nie da się nawet oddychać w takich pomieszczeniach i trzeba używać maski przeciwpyłowych. W przypadku narzędzi wielofunkcyjnych nie ma tego problemu, ruch oscylacyjny minimalizuje powstawanie wysokiego zapylenia w miejscu pracy. Przedtem pisałem, że jest to wadą ale widzicie, że jest też to zaletą.

 

Kolejną korzyścią jest sam kształt urządzenia umożliwiający dojście do wszelkich niedostępnych miejsc. Głowica na której mocuje się narzędzia i wcięcia na osprzęcie pozwala na mocowanie ich pod dowolnym katem.
Największą jednak zaletą jest szeroki wybór osprzętu. I fakt, że niezależne z jakiej firmy go kupimy będzie pasował do naszego elektronarzędzia ( nie dotyczy GOP Boscha z 2 - 4 wcięciami).

 

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia drewna:

 


     Brzeszczoty do cięcia drewna. Wykorzystywane do podcinania elementów drewnianych blisko podłogi lub umieszczonych w narożnikach, wcinania się w panele podłogowe i innych trudno osiągalnych miejscach.
     Wąskie brzeszczoty do podcinania przeróżnej szerokości. Idealnie nadają się do przycinania niesymetrycznych, prostokątnych, kwadratowych przelotów w płytach drewnianych i drewnopochodnych. Przykładem może być wycięcie otworu na kable w plecach szafki na RTV wykonanej z płyty wiórowej.
      Brzeszczoty segmentowe z wcięciami do cięcia wgłębnego i prostoliniowego w laminowanej płycie lub twardym drewnie np. do wkomponowania kratek wentylacyjnych. Przycinanie wyżłobień w elementach mebli np. aby umożliwić dostęp do kontaktu. Do usuwania drewnianych elementów montażowych,np. kołki, czopy z twardego drewna, które należy skrócić i wyrównać z powierzchnią.

 

Wycinanie miękkich fug z silikonu, akrylu czy usuwanie miękkich uszczelek. Mieliście kiedyś z tym problem? Prawdopodobnie nie ma nic makabrycznego niż usuwanie starego silikonu nożem do tapet a i tak przenigdy nie da się go w pełni usunąć, bo albo się złamie nóż albo porysamy powierzchnię. Obecnie mamy wybór możemy wykorzystać do tego celu charakterystyczny dwustronny nóż AIZ 28 SC, na razie robi go tylko Bosch.

 


     Nóż do wycinania miękkich materiałów. Można nim bez problemu ciąć wykładziny podłogowe z linoleum, wykładziny dywanowe, ciąć maty gumowe, płyty gumowe na uszczelki i podkładki, maty schodowe, półprodukty antywibracyjne i wyciszające z filcu i tkanin miękkich.
     I analogiczny nóż a właściwie szpachelka do usuwania starej farby z gładkich powierzchni. i wszystkich innych prac gdzie wykorzystywaliśmy szpachelkę jako skrobaczkę.

 

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia metalu.
Tak sąrównież brzeszczoty do cięcia metali.

 


     Brzeszczoty do cięcia wgłębnego w metalach, cięcia hartowanych śrub i gwoździ, cięcia stali INOX - to głównie markowe Boscha.
     Brzeszczoty do cięcia cienkościennych kształtowników metalowych i elementów z metali kolorowych. Cięcie listew aluminiowych wykończeniowych.

     Brzeszczoty do materiałów wykonanych z włókien szklanych. Te ostatnie znajdują zastosowanie w cięciach remontowych łodzi, osłon, kabinw i korpusów maszyn wykonanych z mat epoksydowych i poliestrowych.

Brzeszczoty do plastików do wcinania i cięcia. Wszelkie rurki PCV używane w pracach instalacyjnych, roboty naprawcze i montażowe w rurach kanalizacyjnych i innych, elementy plastikowe w stolarce okiennej i drzwiowej.

 

 

Przystawki szlifierskie do papierów ściernych na rzep i do włóknin ściernych. Tym osprzętem wykonamy wszelkie prace czyszczące niedostępnych miejsc, przypalonych zbiorników, prace przygotowawcze pod lakierowanie, satynowanie powierzchni zabrudzonych.

 

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia ceramiki.

      Tu zwłaszcza zwrócę uwagę na znakomite wręcz rozwiązanie: Często w domu stajemy przed dylematem jak usunąć stare fugi? Tarcza z napylonym grubym ziarnem z węglika wolframu i urządzenie wielofunkcyjne to idealne rozwiązanie. Dojdziemy nim wszędzie, nawet pod ubikacją, nie nakurzymy w łazience i błyskawicznie i skutecznie usuniemy fugi.

 

Tarcza do usuwania fug.


     Brzeszczoty do cięcia i wcinania się w płytki ścienne i inne elementy ceramiczne.
     Brzeszczoty z węglikiem do usuwania zaprawy lub kleju z płytek ceramicznych, np. przy wymianie uszkodzonych płytek.
     Brzeszczoty z nasypem diamentowym do suchego cięcia płytek ceramicznych.

 

Jeszcze kilka słów o mocowaniu, pisałem że jest ono jednakowe dla wszystkich. Na poczatku tak było. Trzeba przy zakupie zwrócić uwagę na kształt i ilość wcięć oraz rozmieszczenie. Bo np. Bosch wprowadził z 2 i 4 wcięciami.

 

Powyższa liczba zastosowań mówi sama za siebie. Urządzeniem wielofunkcyjnym - niezależnie jakiej jakości i marki zrobimy bardzo dużo, pod warunkiem, że będziemy dysponowali adekwatnym osprzętem. Warto przy zakupie zaopatrzyć się w różne typy, zrobić sobie zestaw i włożyć na czarną godzinę do skrzynki.

W tym miejscu jednak, żeby być szczerym muszę napisać o kosztach osprzętu. Jest on niesamowicie drogi w porównaniu z innymi narzędziami używanymi do podobnych prac. I tu posłużę się przykładem:


Jeśli chcemy odciąć pręt gwintowany M12, to możemy wziąć oprawkę i brzeszczot do metalu 300 mm za 1 złotówkę lub brzeszczot bimetalowy za 5 zł i bez problemu przetniemy pręt. Z tym, że brzeszczotem standardowym możemy np: zrobić 10 cięć a brzeszczotem bimetalowym 100 cięć. Możemy też wziąć tarczę do metalu 125*1*22,2 mm na szlifierkę kątowa za 3zł i zrobimy błyskawicznie np 40 cięć.
Jeśli spróbujemy korzystając z narzędzia wielofunkcyjnego przeciąć pręt gwintowany M12 brzeszczotem do metalu:
- Graphite za 28 zł ( zrobimy może 2-5 cięć) okres cięcia wieczność.
- Bosch Bimetal za 85 zł ( zrobimy 10-20 cięć) czas trochę krótszy niż Graphite ale nadal długi.
Powyższe informacje obrazują nam koszt cięcia metalu, podobnie jest z innymi materiałami. Dlaczego, pomimo tego fachowcy chwalą sobie wielofunkcyjne narzędzia?
Wcześniej o tym pisałem, co jeżeli będzie trzeba przeciąć wystający pręt gwintowany M12 zraz blisko ściany, który znajduje się 2 cm od narożnika okna z PCV ? Brzeszczotem nie podejdziemy, a szlifierką zniszczymy okno PCV i uszkodzimy ścianę! Wyjściem jest urządzenie wielofunkcyjne, kosztowne ale jedyne. Wykonamy czyste bezproblemowe ciecie. Mam nadzieję że się rozumiemy.

Opis ze strony - http://domtechniczny24.net/

 

Na rynku jest wiele różnych urządzeń wielofunkcyjnych, różnią się od siebie ceną, mocą, systemem mocowania narzędzi, jakością. Postaram się w niedługim czasie opisać większość z nich.

 

Na koniec streszczenie, czym są urządzenia wielofunkcyjne i co możemy nimi zdziałać.

1. Narzędzie wielofunkcyjne pozwala wykonać szereg prac: szlifowanie, wycinanie, przecinanie, skrobanie, usuwanie fug, wymiana płytek, cięcie wykładziny, gumy i inne.

2. Bogaty osprzęt pasuje prawie do wszystkich elektronarzędzi, niezależnie jakiej firmy: Graphite, Bosch, AEG, Verto, Fein, Metabo.

3. System mocowania narzędzi jest uniwersalny i pozwala na mocowanie osprzętu różnych producentów.

To tyle pozdrawiam.