Kostka do czyszczenia pasów ściernych

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

Dzień dobry
Dzisiaj o kostce do czyszczenia papieru ściernego, to znaczy jak wyczyścić pas bezkońcowy.
Nader często zdarza się podczas szlifowania taśmą bezkońcową, że papier się zapycha. I nie ma tu znaczenia czy używamy szlifierki taśmowej ręcznej, popularnie zwanej czołgiem, czy szlifierki stacjonarnej.

 

Długość taśmy nie ma tu znaczenia. W ciągu szlifowania drewna, przede wszystkim tego z żywicą, czyli iglastego. Zalepiają się wtedy przestrzenie między ziarnami. Zawiązuje się taki spiek żywicy i pyłu, który nagrzewa ziarna, przez co stają się w wyższym stopniu podatne na stępienie. Na domiar tego znacznie spada wydajność szlifowania. W przypadku szlifowania stali skorodowanej, elementów stalowych z powłoką lakierniczą lub mokrych, czy wilgotnych detali, sytuacja jest analogiczna.

 

Brud, olej, farba, woda miesza się z opiłkami metalu i zatyka płótno. Pas bezkońcowy przestaje brać i prędko się nagrzewa. W przypadku obróbki metali taśmą bezkońcową dodatkowo nagrzewa się materiał a to może być bardzo niekorzystne. W takim wypadku z reguły taśma bezkońcowa nadaje się wyłącznie do wymiany lub jeżeli ziarna nie zostały stępione można użyć kostki do czyszczenia papieru ściernego. Jest to kawał miękkiego tworzywa, który przyciskamy na pas bezkońcowy i powstaje nam taki glut, który usuwa brudy. Efekt jest więcej niż zadowalający.


Kostkę można magazynować zamkniętą szczelnie w worku, wtedy nie stwardnieje. Jak będzie twarda to niedużo starci z swoich właściwości. Ja mam ją już około 1 roku i dalej super działa.