Koks do ściernic

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Obciąganie ściernic, to innymi słowy nadanie ściernicy celowego, użytkowego zarysu i przywrócenie jej właściwości skrawających. Czyli inaczej wyrównanie i naostrzenie. Mamy, więc dwie operacje:
W przypadku koksu możemy jedynie wyrównać ściernicę,
Natomiast obciągacze diamentowe to takie dwa w jednym.


Pierwszą operację idzie wykonać za pomocą osełki wykonanej z bardzo grubego ziarna 98C. Taka osełka zwana potocznie koksem do obciągania ściernic, ma za zadanie wyrównać powierzchnię ściernicy. Koks nie ostrzy ściernic, a to z tego prostego powodu, że wyrównując powierzchnię kruszy ziarna i je tępi. Nawierzchnia ściernicy po użyciu koksu jest gładka bez wyraźnych ostrych ziaren na powierzchni. Taką ściernicę trzeba by było naostrzyć. Można odczekać i normalnie z niej korzystać, będzie wtedy trochę wolno szło i materiał ostrzony będzie się prędzej nagrzewał. Ogólnie można powiedzieć, że ściernice po użyciu koksu słabo biorą. Czym naostrzyć? Próbowałem kiedyć bardzo ścierliwych materialów ale nie zabardzo mi to wyszło.


Drugi sposób dotyczy obciągaczy diamentowych lub borazonowych. Tu sytuacja jest odmienna. Raz, że takie obciągacze w przypadu majsterkowiczów wielokrotnie przewyższają wartość ściernicy, a czasami i szlifierki stołowej. Dwa, że powinno się stosować przyrząd do obciągania. Zwłaszcza przy obciągaczach z jednym diamentem. Z ręki jest nader trudno to zrobić, albo inaczej tak się nie robi. Obciągacze przeważnie występują w postaci jednego ostrza, wielu ostrzy lub w postaci krążka. Zamocowane są na specjalnych instrumentach dopasowanych do rodzaju szlifierki i wielkości ściernicy.

 

Ostrzenie ściernicy tak jak pisałem poprzednio ma za zadanie przywrócić powierzchni roboczej właściwości skrawające, poprzez odsłonięcie ostrych ziaren, wyłupanie i wykruszenie stępionych lub usunięcie spoiwa i tym samym odsłonięcie ostrych ziaren.

Koksy są przeważnie zrobione z 98C- Węglika krzemu czarnego zawierającego on 98% SiC a reszta to domieszki.