Opis i zastosowanie włókniny szlifierskiej

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Witam

       Włókniny ścierne są trójwymiarowym produktem ściernym. Szkielet włókniny wykonany jest z niesplecionych ze sobą włókien syntetycznych odpornych na działanie wody i płynów stosowanych w czasie obróbki. Włókna te są nadzwyczaj wytrzymałe, nie łamią się nie odkształcają i mają tzw. efekt pamięci, czyli po zgięciu wracają do swojej wcześniejszego kształtu.
Do włókien przyczepione są, za pomocą spoiwa z żywic syntetycznych, sortowane ziarna ścierne. Cząstki ziaren są uporządkowane równomiernie do o koła włókien w całym przekroju gotowego produktu. Powstaje trójwymiarowa, sprężysta struktura dająca bardzo dobre wyniki w trakcie pracy.

 

 


       Średnica ziaren w odróżnieniu od papierów ściernych podawana jest w szerszym przedziale. W większości materiałów ściernych wymiar ziarna określana jest zwyczajowo i ujednoliconą normą międzynarodową FEPA i oznaczana literą "P" przed numerem granulacji. Wypełnieniee przez ziarno normy FEPA świadczy, że jego rozmiar dla danej granulacji nie jest większa niż określona w normie. W praktyce oznacza, że szlifując ziarnistością "P80" uzyskujemy powtarzający i jednakowy poziom zarysowań szlifowanej powierzchni.


W przypadku włóknin gradację określa się następująco:

Coarse, grube ziarno- granulacja P80 - P120
Medium średnie ziarno- granulacja P120 do P180
Fine wykańczające- granulacja P180 - P240
Very Fine bardzo drobne- granulacja P240 do P320
Ultra Fine polerowanie- granulacja P400 - P600
Super fine polerowanie wykańczające - granulacja P600 do P1000

 

       Użyte ziarna ścierne to przede wszystkim elektrokorund szlachetny, węglik krzemu ( fotografia pierwsza - charakterystyczne świecące ziarenka ) i czasami cyrkon.

Zalety włóknin. Przestrzenne ułożenie włókien, równomierne ułożenie ziaren na włóknach, obróbka małoiskrowa ( nie nagrzewa materiałów obrabianych).
Znaczne odległości między włóknami gromadzą zabrudzenia i urobek z szlifowanej powierzchni (przedmiot jest obrabiany przez czystą włókninę)
Wodoodporność włóknin, można je płókać wodą z mydłem, dzięki temu nadają się do powierzchni zabrudzonych, zatłuszczonych, pokrytych olejami i smarami.
Elastyczność włókien skutkuje tum że łatwo dopasowują sie do niereguralnych kształtów.

 

https://domtechniczny24.pl/arkusze-w%C5%82%C3%B3kniny.html

 

       Włókninę ścierną można stosować do pracy ręcznej i mechanicznej( pasy bezkońcowe, lamelki, ściernice trzpieniowe). Nadaje się do obróbki ściernej: powierzchni stalowych, stali nierdzewnych, metali kolorowych, takich jak aluminium, brąz, miedź, nikiel, jak również dopowierzchni szklanych.
Ponieważ włóknina ścierna jest wodoodporna może być stosowana w kuchni jako zastępstwo dla czyścików oraz metalowych gąbek. Wytrzymałe włókna oraz materiał ścierny sprawdzają się przy czyszczeniu piekarniki i grille, usuwają przypalone resztki żywności z garnków i brytwanek.